Пішохідні одноденні походи Карпатами – найкращий варіант для тих, хто ще не дуже впевнений у своїх силах і хоче насолодитися красою гір без виснаження. Полонина Боржава, яка знаходиться у Хустському та Мукачівському районах на Закарпатті, для такого відпочинку пасуватиме найбільше. Тут є ділянки, доступні для підкорення мандрівниками-початківцями, а також більш складні, цікаві туристам з досвідом. Відправною точкою може стати туристичний комплекс «Коруна» біля Буковеля. Саме тут збираються групи, які у супроводі досвідчених гідів вирушають в одноденну подорож Боржавою.
Маршрути одноденних походів Боржавою
Новачків Боржава приваблює різноманіттям досить пологих схилів та вершин, піднятися на які та спуститися назад можна протягом дня:
- Воловець – Великий Верх – Пилипець. Довжина маршруту – 23 км, подолати його спокійною ходою можна за 7 годин. За цей час передбачається від залізничної станції Воловець піднятися нагору Плай, побачити там метеостанцію, де колись працював В’ячеслав Чорновол, й продовжити подорож до вершини «Великий Верх». Мандрівку можна завершити тут, чи, якщо є сили та бажання, піднятися на найвищу точку Боржави – гору Стій, а з неї – на вершину Мала Гимба. Потім туристичною стежкою, повз надзвичайно гарний водоспад Шипіт, спуститися до села Пилипець де й завершити пригоду. Маршрут найлегшого ступеня складності, рекомендується новачкам.
- Якщо і 23 км для туриста-початківця забагато, можна обрати ще простіший кільцевий маршрут – з села Колочава на гору Тапеш та вже іншою стежкою вийти на Колочаву. Протяжність подорожі – 16,2 км. Час – 8 годин. Під час подорожі, окрім чудових гірських пейзажів, можна побачити казково прекрасне Тербеле-Ріцьке та один з бункерів «Лінії Арпада», що залишився з часів другої світової війни.
- Ті, хто вже має невеликий досвід пішого туризму, можуть спробувати дуже цікавий та мальовничий похід з Боржави на водоспад Шепіт. Він простягається від Воловецького перевалу на гору Великий Верх, а потім спускається до водоспаду Шипіт. Довжина маршруту – 12 км. Приблизний час у дорозі – 5 – 6 годин.
Ці маршрути, хоча й не дуже складні, але надзвичайно гарні та цікаві. Вони дають змогу відпочити від міської метушні, побути наодинці з природою, розслабитися та відчути гармонію існування. Але щоб подорож пройшла вдало, до неї потрібно підготуватися.
Як підготуватися до одноденного походу Боржавою
Треба пам’ятати, що у горах температура повітря нижче, ніж унизу, часто дує вітер, а асфальтовані доріжки відсутні. Тому майте на увазі:
- навіть у спекотну погоду потрібно мати із собою теплі штани, кофтину й дощовик з капюшоном, який захистить від дощу та вітру;
- взуття повинно бути комфортним та не слизьким;
- непогано взяти із собою легкі та теплі запасні шкарпетки на випадок, якщо ноги змокли;
- на вершині не завадить шапка;
- сонцезахисний крем з високим рівнем захисту та темні окуляри вбережуть від сонця, яке у горах може привести до опіків;
- ще у наплічник обов’язково потрібно покласти аптечку зі звичними ліками, пляшку з водою, термос з гарячим напоєм та запас їжі на один день;
- для привалів під час маршруту у пригоді стане каремат, на якому зручно відпочивати.
- подорож значно полегшиться за наявності палиць для трекінгу.
І ще: туристам-початківцям краще не ризикувати, подорожуючи наодинці. Можна збитися з маршруту, заблукати там, де мобільного зв’язку немає чи він дуже слабкий. Подорож групою з досвідченим гідом буде безпечною, від неї залишаться фантастичні враження на все життя та бажання побачити красу Карпат знову.